Drukarki fiskalne – jak są zbudowane i co trzeba o nich wiedzieć?

Drukarki fiskalne
Drukarki fiskalne

Fiskalizacja to pojęcie, które spędza sen z powiek wielu właścicielom firm, szczególnie tych niewielkich. Tym bardziej dzisiaj jest to bardzo ważny problem, na czasie, ponieważ zmieniają się przepisy i zdecydowanie więcej firm będzie musiało przejść na fiskalizację swojej działalności. Nie ma więc w tym nic dziwnego, że ludzie tak obawiają się tego wszystkie, ale urządzenie fiskalne wcale nie musi być wielkim kłopotem. Wystarczy o nie dbać i wiedzieć jak działa, aby nie mieć problemów. Do tego koszt zakupu także nie powinien przerażać bo w przypadku firm, które montują pierwsze urządzenia fiskalne należy się zwrot kosztów, a więc tak naprawdę w ostatecznym rozliczeniu i tak nie zapłacimy ani grosza za to. Przejdźmy jednak do konkretów.Drukarki fiskalne, czy całe kasy, to wbrew pozorom naprawdę urządzenia dość proste, których konserwacja nie powinna być trudna. Poza elektroniką takie urządzenie posiada wiele elementów ruchomych, czyli wszelkiego rodzaju rolki oraz kółka zębate, które mają za zadanie przesuwanie taśmy od paragonu, aby wydruk był możliwy. Warto podkreślić tutaj fakt, że do drukarki wkłada się 2 rolki taśmy. Jednak drukuje paragony dla klientów, a druga zwija się na osobną rolkę i musi być przechowywana przez sprzedawcę przez minimum 5 lat. Jest to rolka kontrolka, potrzebna w przypadku kontroli z Urzędu Skarbowego.

Konserwując drukarki fiskalne zwracamy więc szczególną uwagę na jej ruchome elementy. Nie powinny być zabrudzone, a do tego muszą być dobrze nasmarowane, oczywiście tam gdzie papier nie styka się z tymi elementami. Jeśli boimy się robić to samodzielnie lub nie ma dostępu bez otwierania obudowy to koszt serwisu z konserwacją jest naprawdę znikomy.

Pamiętajmy także o tym, że Drukarki Fiskalne nie mogą być otwierane samodzielnie. Ich obudowa zabezpieczona jest plombą. Jej zerwanie to ryzyko poważnego mandatu ze strony Urzędu Skarbowego. Jest to bowiem traktowane jako próba ingerencji w urządzenie, aby to drukowało na niekorzyść skarbu państwa, czyli zwyczajnie oszukiwało. O tej plombie warto pamiętać przy kupowaniu używanego urządzenia. Nie może być ona zerwana.